niedziela, 20 marca 2011

Ciężki krążownik Nachi


Ciężki krążownik Nachi

Brał udział w wielu operacjach floty japońskiej w II wojnie światowej. Do ważniejszych należy bitwa na Morzu Jawajskim, stoczona na przełomie luty-marzec 1942 roku, gdzie z krążownikiem Haguro, w asyście dwóch lekkich krążowników i dwunastu niszczycieli stoczył bitwę w obronie konwoju z zespołem alianckim (2 ciężkie i 3 lekkie krążowniki, 10 niszczycieli).Nachi i Haguro ogniem dział uszkodziły angielski krążownik Exeter, a torpedami zatopiły holenderskie krążowniki Jawa i De Ruyter. W toku dalszych walk zatonęły jeszcze 3 alianckie krążowniki i 5 niszczycieli. Po stronie japońskiej zatonęły 4 transportowce a liczne okręty wojenne odniosły uszkodzenia.

Następną ciekawą akcją Nachi była bitwa koło Wysp Komandorskich stoczona 26 marca 1943 roku Nachi i Maya oraz 2 lekkie krążowniki i 5 niszczycieli osłaniały transportowce z zaopatrzeniem na wyspę Altu. Wkrótce na horyzoncie pokazał się zespół amerykański - ciężki krążownik Salt Lake City, lekki krążownik Richmond i 5 niszczycieli - który zamierzał zniszczyć konwój japoński. Początkowo sukces odniósł słabszy zespół amerykański - salwy z Salt Lake City trafiły w Nachi co zmusiło Japończyków do zygzakowania a tym samym nie pozwoliło im zbliżyć się do Amerykanów. Bitwa trwała 4 godziny. Choć Japończycy wystrzelili ponad 1600 pocisków 203 mm to nie zdołali zatopić żadnego z amerykańskich okrętów, choć przez kilka minut ciężko uszkodzony Salt Lake City stał unieruchomiony. Po naprawieniu uszkodzeń zespół amerykański zdołał oderwać się od Japończyków.

Ostatnią akcją Nachi była największa bitwa morska II wojny światowej - II bitwa na Morzu Filipińskim, zwana też „poczwórną bitwą", lub bitwą o Leyte, stoczona w październiku 1944 roku Nachi płynął w składzie sił admirała Shimy (Nachi, Ashigara, Abukuma i 2 niszczyciele). Zespół ten płynął ku cieśninie Surigao na pomoc zespołowi admirałowi Nishimury (pancerniki Fuso, Yamashiro, krążownik Mogami i 4 niszczyciele). Przy wejściu do cieśniny Nachi zderzył się z płonącym krążownikiem Mogami i odniósł poważne uszkodzenia. W tym czasie Abukuma został trafiony torpedą amerykańskiego kutra torpedowego PT-137. Admirał Shima wycofał z bitwy swój zespół, ścigany przez okręty i samoloty Amerykanów (zatonęły uszkodzone Mogami i Abukuma). Nachi zawinął do Zatoki
Manilskiej, gdzie 5.11.1944 roku zatopiły go samoloty z lotniskowca Lexington.

Dane taktyczno-techniczne (stan na rok 1943):
Wyporność: 13380 t
Wymiary: długość 201,5 m
szerokość 20,7 m
zanurzenie 6,3 m
Prędkość: 36 w
Zasięg: 14000 Mm przy 14 w
Uzbrojenie: 10 x 203 mm (5 x II). 8 x 127 mm (4 x II), 22 x 25 mm (6 x III. 2 x II), 12 rt 609 mm (4 x III), 3 wodnosamoloty.
Wszedł do służby w 1928 r. Zmodernizowany w latach 1939-1941 r.
W latach późniejszych wzmacnianiu ulegało uzbrojenie przeciwlotnicze (do 52 luf 25 mm), zmniejszano zaś liczbę rur torpedowych
z 16 do 8.

Tagi: okręty japońskie krążownik nachi, wojna na dalekim wschodzie, II wojna światowa,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz