sobota, 23 kwietnia 2011

Bitwa o Berlin


Bitwa o Berlin
23 sierpnia 1943 - 24 marca 1944

Bitwa o Berlin była trzecią "ofensywą powietrzną", zaplanowaną przez Bomber Command w 1943 roku. Dwie pierwsze operacje miały na celu bombardowanie Zagłębia Ruhry (marzec - lipiec) i Hamburga (lipiec - sierpień). Składała się ona z serii szesnastu nalotów na stolicę Niemiec, pierwszy nalot odbył się w nocy w dniu 23 sierpnia 1943 roku i ostatni w nocy w dniu 24 marca 1944 roku. Strategia leżąca u podstaw ofensywy powietrznej, że same zniszczenia, które zostały wcześniej zadane Hamburgowi mogą być powtórzone w Berlinie, co mogłoby to doprowadzić do kapitulacji Niemiec.Berlin był jednak trudny do przeprowadzenia operacji, gdyż leżał na skraju zasięgu bombowców i był mocno broniony. Pierwsze trzy naloty doznały wskaźnika strat prawie 8 procent, a ofensywa została przełożona na początek września aby poczekać na długie zimowe noce, instalacje nowych elektronicznych środków zaradczych i pomocy nawigacyjnych, oraz na możliwość amerykańskich ataków w dzień.

Ofensywa została wznowiona w nocy 18 listopada 1943 bez większych ulepszeń w urządzeniach elektronicznych i bez amerykańskiego wsparcia. Ze względu na dużą skuteczność niemieckiej obrony i złe warunki pogodowe, w ofensywie nie było oczekiwanego efektu zniszczeń Berlina, którego wcześniej się spodziewano. Bomber Command wkrótce zostało włączone do nalotów przygotowawczych do inwazji na Normandię, w związku z czym operacja bombardowania Berlina została odwołana pod koniec marca 1944 roku. W ostatnim ataku w nocy 24 marca bombowce poniosły 9 procent strat.

Ogólnie rzecz biorąc, ofensywa Bomber Command kosztowała prawie 600 bombowców i 2690 pilotów i członków załóg samolotów, a łączny wskaźnik strat wyniósł 6,5 procent, a maksymalny zrównoważony wskaźnik strat wyniósł 4 proc. Podczas powietrznej ofensywy na Berlin zginęło 10 305 Niemców i zostało zniszczonych 27 procent zabudowy Berlina. Jednak dla miasta były to straty niewielkie w stosunku do całkowitej zabudowy i liczby ludności. Morale pozostało nienaruszone i straty w infrastrukturze cywilnej zostały szybko przywrócone. Bitwę o Berlin należy zatem uznać za porażkę Bomber Command.

Tagi: Historia II Wojny światowej, Powietrzna bitwa o Berlin, Naloty na Niemcy,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz