środa, 20 kwietnia 2011

Grecka jednostka specjalna Heros Lochos

Grecka jednostka specjalna Heros Lochos

Po niemieckiej inwazji na Grecję w kwietniu-maju 1941 roku, grecki rząd ewakuował się do Egiptu wraz z nim prawie wszystkie jednostki morskie i lotnicze również zdołały się ewakuować do Egiptu. Ze względu na dużą ilość greckich oficerów w porównaniu do liczby szeregowych żołnierzy, postanowiono stworzyć jednostkę wojskową złożoną z oficerów ochotników, którzy służyli w niej jako zwykli żołnierze.

Początek greckiej jednostki specjalnej Heros Lochos (Święty Zastęp) dała utworzona w sierpniu 1942 roku w Palestynie Kompania Nieśmiertelnych, która u zarania była kompanią karabinów maszynowych mającą wejść w skład formowanej 2 Brygady Greckiej. 15 września tegoż roku nowy dowódca, pułkownik Christodous Tsigantes, zmienił jednak nazwę jednostki i jej charakter. Za zgodą greckiego sztabu generalnego i we ścisłej współpracy z Brytyjską SAS jednostka przeniosła się do obozu SAS Qabrit w Egipcie, aby rozpocząć szkolenie w nowej roli.



Początkowo Święty Zastęp był kompanią, ale z czasem został rozbudowany do batalionu, a potem pułku. Komandosi greccy walczyli w ostatnich miesiącach kampanii północnoafrykańskiej w Tunezji. W momencie jej zakończenia zastęp liczył 314 ludzi. W dniu 7 lutego 1943 roku jednostka na rozkaz dowódcy 8 Armii Brytyjskiej gen. Bernarda Montgomerego grecka jednostka została oddelegowana do 2 Dywizji Pancernej Wolnych Francuzów pod dowództwo generała Jacques-Philppe Leclerc. W dniu 10 marca 1943 roku w pobliżu Ksar-Rillan w Tunezji jednostka stoczyła pierwszą bitwę z niemieckim oddziałem zmechanizowanym osłaniając X Korpus Brytyjski. Następnie grecka jednostka wraz z 2 Dywizją Nowozelandzką w dniach 29 marca – 6 kwietnia walczyła przeciw Niemcom w Wadi Akarit. W dniach od 13 do 17 kwietnia grecy uczestniczyli w bitwie pod Endfiaville.

W maju 1943 roku jednostka przeniosła się do Palestyny, gdzie w różnych obozach została przeszkolona jako jednostka spadochronowa. Po kapitulacji Włoch w dniu 09 września 1943 roku Brytyjczycy postanowili przerzucić jednostkę na wyspy Dodekanezu. W dniu 30 październiku 1943 roku na spadochronach i statkami greccy żołnierze dotarli do Samos. Operowali stamtąd do czasu nadejścia rozkazu ewakuacji. Święty Zastęp ponowił działania w rejonie Morza Egejskiego i Dodekanezu już w lutym 1944 roku. Jednocześnie rozrósł się do tysiąca żołnierzy. Po powrocie do ojczyzny w październiku 1944 roku przyszło im walczyć z komunistyczną partyzantką o kontrolę nad Atenami. Niebawem jednak komandosi wznowili działania nękające niemieckie garnizony na wyspach, które trwały do maja 1945 roku. Pułkownik Tsigantes miał satysfakcję, że wraz z Brytyjczykami w imieniu Grecji przyjął kapitulację Niemców na Dodekanezie. Jego obecność miała znaczenie polityczne. Stanowiła potwierdzenie greckich roszczeń do tych wysp.

Przez cały czas istnienia jednostki jej straty wyniosły 25 zabitych, 56 rannych, 29 zaginionych oraz 3 zakładników. Jednostka została rozwiązana w sierpniu 1945 roku i jest prekursorem nowoczesnych Greckich sił specjalnych.

Tagi: Historia II wojny światowej, wojna na bałkanach, wojna w grecji,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz