środa, 20 kwietnia 2011

Operacja desantowa „Accolade”


Operacja desantowa „Accolade”

Na początku 1943 premier Winston Churchill polecił brytyjskim dowódcom przygotować dużą operację desantową pod kryptonimem „Accolade”. Jej celem miały być greckie wyspy okupowane przez Włochy Rodos i Karpathos. Brytyjscy sztabowcy uznali, że dotarcie na włoskie wyspy będzie łatwiejsze niż na obsadzoną przez Niemców Kretę. W desancie miały wziąć udział trzy dywizje piechoty i brygada pancerna oraz jednostki wsparcia.



Największym problemem był 10 Korpus Lotniczy Luftwaffe, który miał bazy w pobliżu rejonu operacji. Tymczasem najbliższe alianckie lotniska znajdowały się na Cyprze. Ostatecznie zdecydowano się na lądowanie na Sycylii, gdzie łatwiej było zapewnić desantowanym wojskom wsparcie lotnictwa bazującego w Afryce Północnej i Malcie.

Nie bez znaczenia był też sceptycyzm, czy wręcz niechęć Amerykanów do działań w rejonie Morza Egejskiego. Uważali oni, że Brytyjczycy promują je ze względu na własne powojenne korzyści polityczne. Wysuwali też argument, że należy skoncentrować się na Półwyspie Apenińskim, by wyeliminować z wojny Włochy.

Amerykanie ostrzegli Brytyjczyków, że jeśli zdecydują się na jakąś akcję na wschodzie Morza Śródziemnego, to nie mają co liczyć na ich wsparcie. Niemniej jednak Churchill nie chciał zrezygnować z uderzenia na Bałkany. W sierpniu 1943 roku polecił przygotować mniejszą operację desantową. W jej ramach indyjska 8 Dywizja Piechoty miała wylądować na Rodos. W październiku 1943 roku zaniechano jednak tego planu.

Nie bez wpływu była szybka kontrakcja Niemców, którzy opanowali większość greckich wysp, a także to, że Amerykanie znowu odmówili pomocy. Brytyjczycy zwrócili do nich o myśliwce dalekiego zasięgu.

Tagi: 2 wojna światowa na bałkanach, 2 wojna światowa, operacja accolade,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz