środa, 29 czerwca 2011

Nieudany desant w Tobruku

Nieudany desant w Tobruku

W dniu 13 września 1942 roku alianci przeprowadzili nieudany desant w Tobruku. Desant postanowiono wysadzić  w celu odciążenia brytyjskich wojsk pod El-Alamein, na które nacierały wojska niemieckie gen. Rommla, dowództwo Brytyjskie zdecydowało się wysadzić desant taktyczno-dywersyjny na tyłach wojsk niemieckich. Jako rejon lądowania desantu wybrano Tobruk.


Operation Agreement

Siły desantowe składały się z 500 żołnierzy piechoty morskiej, z których 150 zamierzano dostarczyć do portu w Tobruku na 21 ścigaczach artyleryjskich, a 350 na niszczycielach „Sikh” i „Zulu”, osłanianych przez krążownik przeciwlotniczy „Coventry” i kilka niszczycieli eskortowych. 13 września okręty brytyjskie wyruszyły z Aleksandrii.

Pod Tobrukiem powitane zostały silnym ogniem artylerii nadbrzeżnej, a nieco później zaatakowane przez samoloty. Z 21 ścigaczy tylko dwóm udało się dostać do portu i wysadzić niewielką liczbę żołnierzy, z których ani jeden nie powrócił na okręty. Niszczyciel „Sikh” został zatopiony ogniem artylerii podczas próby wdarcia się do portu tuż za ścigaczami, a niszczyciel „Zulu” poszedł na dno od bomb samolotów.

Niszczyciele HMS  Sikh i Zulu przewożące żołnierzy dokonały ich desantu  na niewłaściwej plaży, daleko na zachód od zamierzonego miejsca lądowania.

Bombami został również zatopiony krążownik „Coventry”. Po południu 14 września podczas powrotu do Aleksandrii Coventry został poważnie uszkodzony przez niemieckie bombowce nurkujące Ju 87 z Krety a 63 członków załogi zginęło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz