sobota, 2 lipca 2011

Podsumowanie działań morskich w 1939 roku

źródło:wikipedia ORP Wicher

Podsumowanie działań morskich w 1939 roku

Podczas czterech pierwszych miesiącach wojny na morzach w 1939 roku stroną atakującą i narzucającą sposób, czas i miejsce walki na morzach europejskich i na Oceanie Atlantyckim niespodziewanie okazała się strona niemiecka, która była znacznie słabsza od połączonych sił alianckich. Flota brytyjska zgodnie ze swoją strategią, prowadziła działania obronne, tak aby zapewnić bezpieczeństwo własnej żeglugi handlowej i tras zaopatrzeniowych na morzach, od których istnienia brytyjska gospodarka była uzależniona. Drugim filarem strategii brytyjskiej marynarki było blokowanie niemieckich wybrzeży, tak aby niemieckie okręty nie mogły wpłynąć na pełne morze. To zadanie też nie zostało w pełni wykonane.Największe straty w żegludze spowodowały niemieckie okręty podwodne. W 1939 roku wskutek bezpośrednich ataków torpedowych i artyleryjskich zatopiły bowiem one 114 statków alianckich, a także jeden pancernik i lotniskowiec. Były to już poważne straty dla brytyjskiej Admiralicji a dla Niemców był to duży sukces, dający nadzieję na odcięcie w dalszej perspektywie Wielkiej Brytanii od dostaw drogą morską co by równało się dla Anglików z ich zagładą, bowiem wyspy Brytyjskie były uzależnione od dostaw drogą morską, która w tym czasie była jedyną zresztą drogą wszelkiego zaopatrzenia, bez którego Anglicy na pewno w niedługim okresie czasu musieli by się poddać.

Do wykonania tego zadania jednak Niemcy potrzebowały znacznie większej liczby okrętów podwodnych. Tymczasem stan niemieckiej floty podwodnej nie uległ zwiększeniu, gdyż do służby weszło tylko 7 nowych U-bootów, a straty wyniosły 8 zatopionych okrętów podwodnych. W pierwszych czterech miesiącach wojny straty aliantów w utraconych jednostkach, także od wejścia na miny wyniosły 79 statków i kilka okrętów bojowych. Stosunkowo słabe sukcesy w zwalczaniu alianckiej żeglugi zanotowało niemieckie lotnictwo. Powodem tego było to, że przystąpiło ono do ataków na alianckie linie żeglugowe dopiero w grudniu 1939 roku. Samoloty niemieckie zatopiły jedynie 10 niewielkich jednostek oczywiście bez uwzględnienia niemieckich działań na Bałtyku w czasie wojny z Polską.

W 1939 roku łączne straty w żegludze alianckiej i neutralnej, spowodowane przez wszystkie siły niemieckiej floty wyniosły 222 statki.

Tagi: 2 wojna światowa, 2 wojna światowa na morzu,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz