sobota, 2 lipca 2011

Rajd na Scapa Flow

źródło:wikipedia

Rajd na Scapa Flow

Do silnie bronionej brytyjskiej bazy Scapa Flow, w której zazwyczaj stacjonowały siły główne angielskiej floty, wdarł się w dniu 14 października 1939 roku niemiecki okręt podwodny U-47 pod dowództwem kpt. G. Priena. Akcja ta stanowiła właściwie większą operację. Niemcy przygotowywali się do niej staranie od dłuższego czasu, uwzględniając szczególnie warunki hydrometeorologiczne i w zależności od nich ustalając jej termin.

W czasie przygotowań do akcji dużym problemem okazało się sprowokowanie okrętów floty brytyjskiej do pozostania w bazie Scapa Flow na Orkadach, tak aby w dniu ataku w porcie przebywała jak największa liczba okrętów angielskich. W tym celu postanowiono wysłać na Morze Północne dość silnego zespołu okrętów floty nadwodnej. Zespół ten składał się z następujących okrętów: okręt liniowy „Gneisenau”, lekki krążownik „Emden” i dziewięciu niszczycieli i pod dowództwem admirała H. Boehma 8 października 1939 roku wyruszył niemal ostentacyjnie pod wybrzeża Norwegii.Brytyjczycy zgodnie z planami niemieckiego dowództwa po wykryciu niemieckiego zespołu wysłali przeciwko niemu silny zespół własnej floty ze składu sił głównych pod dowództwem admirała Ch. M. Forbesa. Niemcy zgodnie ze swoim planem szybko zawrócili do własnych baz, licząc że siły brytyjskie po bezskutecznym poszukiwaniu niemieckiego zespołu również powrócą do własnej bazy.

Jednak niemiecki plan nie powiódł się w pełni, gdyż admirał Forbes z większością swych okrętów popłynął do bazy w Loch Ewe w północno-zachodniej Szkocji. Kapitan Prien po niezwykle ryzykownym wdarciu się do bazy Scapa Flow zastał w niej tylko kilka okrętów. W ciemnościach nocy dwukrotnie wystrzeliwał torpedy. Rezultatem jego ataków było zatopienie pancernika „Royal Oak” wraz z 833 członkami załogi spośród 1234 ludzi.

Atak całkowicie zaskoczył obronę brytyjską, przypuszczano nawet, że został wykonany przez samoloty ze zgaszonymi silnikami. U-47 zaś po wystrzeleniu całego zapasu torped zdołał opuścić bazę i powrócił do Niemiec.

tagi: wojna na morzu, 2 wojna na morzu, scapa flow,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz