niedziela, 12 listopada 2017

Operacja Mincemeat

Operacja Mincemeat

Pewnego kwietniowego poranka w 1943 roku rybak łowiący sardynki zauważył zwłoki brytyjskiego żołnierza unoszące się na morzu u wybrzeży Huelvy w południowej Hiszpanii, rozpoczynając ciąg wydarzeń, które zmienią bieg drugiej wojny światowej.

Operacja Mincemeat była najbardziej udanym oszustwem wojennym, jakie kiedykolwiek podjęto, a na pewno najdziwniejszym. Oszukano niemieckie dowództwo, które wysłało niemieckich żołnierzy w złym kierunku i uratowało tysiące istnień ludzkich przez podrzucenie tajnego agenta, który był inny, pod jednym istotnym względem, przed jakimkolwiek szpiegiem przedtem lub potem: był martwy. Jego misja: przekonać Niemców, że zamiast atakować Sycylię, armie sprzymierzone wkroczą na Grecję.


Pomysł ekscentrycznego oficera RAF i genialnego żydowskiego adwokata, to oszustwo miało niezwykłą obsadę postaci, w tym Iana Fleminga, który pisał opowieści o Jamesie Bondzie; słynny patolog sądowy; piękna sekretarka; kapitan okrętu podwodnego; trzech powieściopisarzy; irytujący admirał, który uwielbiał wędkarstwo muchowe; i martwego, walijskiego włóczęgę. Wykorzystując oszustwo, wyobraźnię i uwodzenie, zespół szpiegów Winstona Churchilla rozwinął sieć kłamstwa tak wyszukaną i tak przekonującą, że zaczęli sami w to wierzyć. Z bezokiennej piwnicy pod Whitehallem dokumenty przejechały z Londynu do Szkocji, do Hiszpanii, do Niemiec i wreszcie trafiły na biurko Hitlera.

Dwoma głównymi bohaterami tej operacji byli Charles Cholmondeley i Ewen Montagu, dwóch mężczyzn, których Churchill nazwał "umysłami korkociągów". Po pierwsze, otrzymali zwłoki od londyńskiego koronera o nazwisku Sir Bentley Purchase. Potem zaczęli tworzyć całkowicie nową osobowość dla zmarłego, którego nazwali William Martin, majora w królewskich marines. Posługując się fałszywymi dowodami osobistymi, sfałszowanymi listami osobistymi, paragonami, rachunkami, fotografiami i innymi "portfelowymi śmieciami", dali zmarłemu ojca, narzeczoną i fabułę. Ale przede wszystkim przymocowali do nadgarstka teczkę z oficjalnie wyglądającymi dokumentami, listami od jednego generała do drugiego, co wyraźnie wskazywało, że sprzymierzone armie zgromadzone w Afryce Północnej kierują się do Grecji. Te też były fałszywe.

Montagu i Cholmondeley mieli na uwadze konkretny cel oszustwa: Adolf Clauss, niemiecki szpieg działający w porcie Huelva na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Był znany jako sprawny, bezwzględny i niezwykle naiwny.

W kwietniu 1943 roku ciało zostało zrzucone do morza z okrętu podwodnego Royal Navy, a następnie spłynęło w kierunku wybrzeża Hiszpanii.

Operacja Mincemeat całkowicie oszukała Hitlera: oddziały niemieckie zostały rozmieszczone w niewłaściwym miejscu, uratowano tysiące obywateli brytyjskich, kanadyjskich i amerykańskich, Mussolini został obalony i zmieniono przebieg Drugiej Wojny Światowej.

tagi: Operacja Mincemeat, wojna wywiadów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz