niedziela, 19 listopada 2017

Włoska inwazja Egiptu II Wojna Światowa

źródło:wikipedia, włoscy żonierze

Włoska inwazja Egiptu II Wojna Światowa

Włoska inwazja Egiptu (Operazione E) była włoską ofensywą przeciwko Brytyjczykom, siłą wolnych francuskich sił podczas kampanii na Pustyni Zachodniej (1940-1943) w czasie II wojny światowej . Celem ofensywy było przejęcie Kanału Sueskiego, siły włoskie w Libii będą musiały przejść wzdłuż wybrzeża, przez północny Egipt do kanału. Po licznych opóźnieniach cel ofensywy został zredukowany do zajęcia Egiptu, do miejscowości Sidi Barrani i atakowania wszystkich sił brytyjskich w tym rejonie.


10 Armia włoska posunęła się o około 105 km w kierunku Egiptu, ale nawiązała jedynie kontakt z brytyjskimi siatkami osłonowymi 7 Grupy Wsparcia (7 Dywizja Pancerna) i nie zaangażowała głównych sił wokół Mersa Matruh. 16 września 1940 roku 10 armia zatrzymała się i zajęła pozycje obronne wokół portu Sidi Barrani, zamierzając zbudować ufortyfikowane obozy, czekając na inżynierów, aby przedłużyć drogę Via Balbia i Via della Vittoria. Włosi zaczęli gromadzić zapasy na działania wokół Mersa Matruh, około 130 km dalej na wschód, gdzie znajdowała się reszta 7 Dywizji Pancernej i 4 dywizja indyjska.

Zanim 10 Armia była gotowa do wznowienia swojego ataku na Mersa Matruh, Brytyjczycy rozpoczęli operację Compass 8 grudnia. Operacja rozpoczęła się jako pięciodniowy nalot na linię ufortyfikowanych obozów włoskich poza Sidi Barrani. Atak zakończył się sukcesem, a kilka jednostek 10 Armii w Egipcie, które nie zostały zniszczone, zmuszono do wycofania się. Brytyjczycy ścigali resztki 10 Armii do Sollum, Bardii, Tobruku, Derny, Mechili, Beda Fomm i El Agheila w Zatoce Sirte . Brytyjczycy stracili 1900 żołnierzy zabitych i rannych, którzy wzięli w niewolę 133298 więźniów włoskich i libijskich, zdobywając 420 czołgów i ponad 845 dział i samolotów.

Tagi: Włoska inwazja Egiptu, Historia II Wojny Światowej,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz