niedziela, 17 grudnia 2017

Operacja wiedeńska 1945

źródło: wikipedia

Operacja wiedeńska 1945

Operacja wiedeńska została uruchomiona przez radziecki 3 Front Ukraiński w celu zdobycia Wiednia, stolicy Austrii podczas II wojny światowej . Ofensywa trwała od 2 do 13 kwietnia 1945 roku. Miasto Wiedeń było otoczone i oblężone przez większą część ofensywy, aż do jego zdobycia.

Józef Stalin osiągnął porozumienie z zachodnimi aliantami przed kwietniem 1945 roku dotyczące względnych powojennych wpływów politycznych każdej ze stron w znacznej części Europy Wschodniej i Środkowej, jednak umowy te nie mówiły praktycznie nic o losach Austrii, oficjalnie uznawanej za obszar Ostmark w Wielkich Niemczech po Anschlussie w 1938 roku. W rezultacie zwycięstwo radzieckiej ofensywy w kierunku Austrii i wyzwolenie przez Armię Czerwoną znacznej części tego kraju byłoby bardzo korzystne dla późniejszych powojennych negocjacji z aliantami zachodnimi.



Po niepowodzeniu operacji Frühlingserwachen (Wiosenne Przebudzenie), 6-Armia Pancerna SS Seppa Dietricha wycofała się etapami do obszaru wiedeńskiego. Niemcy rozpaczliwie przygotowywali pozycje obronne, próbując strzec miasta przed szybko przybywającymi Sowietami. Na wiosnę 1945 roku, postęp  radzieckiego 3 Frontu Ukraińskiego generałą Fiodora Tołbuchina przez zachodnie Węgry nabrał tempa po obu stronach Dunaju. 30 marca postępujące Sowiety przekroczyły rzeki Hron i Nitra , a po tym, jak w miastach Sopron i Nagykanizsa przekroczyli granicę między Węgrami i Austrią. Tołbuchin był teraz gotowy, by zaatakować Austrię i zająć Wiedeń.

2 kwietnia Radio Wiedeńskie zaprzeczyło, że stolica Austrii została uznana za miasto otwarte . Tego samego dnia oddziały radzieckie zbliżyły się do Wiednia z południa, po tym jak opanowały Wiener Neustadt , Eisenstadt , Neunkirchen i Gloggnitz . Baden i Bratysława zostały opanowane 4 kwietnia.

Po przybyciu do Wiednia armie radzieckiego 3 Frontu Ukraińskiego otoczyły, obległy i zaatakowały miasto. Udział w tym działaniu brała radziecka 4 Armia Gwardii, 6 Armia Pancerna Gwardii, 9 Armii Gwardii , oraz 46 Armii. Austriacka Grupa Oporu O-5 pod wodzą Carla Szokolla , chcąc oszczędzić zniszczenia Wiednia, aktywnie próbowała sabotować niemiecką obronę i ułatwić wejście Armii Czerwonej.

Jedynymi ważnymi siłami niemieckimi, stojącymi przed sowieckimi wojskami, był niemiecki II Korpus Pancerny SS z 6 Armii Pancernej SS, wraz z siłami zebranymi ad hoc składającymi się z garnizonów i jednostek przeciwlotniczych. Wiedeński region obronny, został powierzony generałowi Rudolfowi von Bünau , z oddziałami II Korpusu Pancernego SS pod dowództwem generała SS Wilhelma Bittricha.

Bitwę o austriacką stolicę charakteryzowały w niektórych przypadkach zaciekłe walki miejskie , ale były też części miasta, w które wkroczyli Sowieci z niewielką obroną. Obrona w Parku Praterów była zorganizowana przez szóstą dywizją pancerną, wzdłuż południowej strony miasta były 2 i 3 Dywizje Pancerne SS, a na północy dywizja Führer-Grenadier. Sowieci zaatakowali we wschodnich i południowych przedmieściach Wiednia 4 Armią Gwardii i częścią 9 Armii Gwardii. Niemieccy obrońcy trzymali Sowietów na południowych przedmieściach miasta do 7 kwietnia. Jednak po pomyślnym zdobyciu kilku przyczółków na południowych przedmieściach, Sowieci przeszli 8 kwietnia do zachodnich przedmieść miasta wraz z 6 Armią Pancerną Gwardii i większą częścią 9 Armii Gwardii. Zachodnie przedmieścia były szczególnie ważne dla Sowietów, ponieważ obejmowały główny dworzec kolejowy w Wiedniu. Sukcesy sowieckie na zachodnich przedmieściach szybko przeszły w infiltrację wschodnich i północnych przedmieść później tego samego dnia. Na północ od Dunaju 46 armia przeszła na zachód przez północne przedmieścia Wiednia. Centralny Wiedeń był teraz odcięty od reszty Austrii.

9 kwietnia oddziały radzieckie zaczęły przenikać do centrum miasta, ale walki uliczne trwały jeszcze kilka dni. W nocy 11 kwietnia 4 armia gwardii szturmem przebiła się przez kanały naddunajskie, wykorzystując jednostki 20 korpusu gwardzistów i 1 korpusu zmechanizowanego przechodząc przez most Reichsbrücke. W ataku, który miał miejsce 13 kwietnia, Flotylla Dunaju zaatakowała oddziały 80 Dywizji Strzelców Gwardii i 7 Dywizji Lotniczej Gwardii po obu stronach mostu, przecinając kable i zabezpieczając most. Jednak inne ważne mosty zostały zniszczone. Wiedeń w końcu upadł, gdy ostatni obrońcy w mieście poddali się tego samego dnia. II Korpus Pancerny SS, jednak wyruszył na zachód wieczorem 13 kwietnia, aby uniknąć okrążenia. Tego samego dnia 46 armia zajęła Essling, a Flotylla Dunaju przewiozła piechotę morską w górę rzeki koło Klosterneuburga.

Podczas gdy walki uliczne jeszcze się nasilały na południowych i zachodnich przedmieściach Wiednia w dniu 8 kwietnia, inne wojska III Frontu Ukraińskiego omijały Wiedeń i wysunęły się na linię Linz i Graz.

10 kwietnia wszystkie dwa mosty w mieście zostały zniszczone. Most Floridsdorf został pozostawiony w stanie nienaruszonym osobisty rozkaz Fuehrera dyktuje że most musi być utrzymany za wszelką cenę. Drugi Korpus Pancerny SS, "Das Reich" pozostawił kilkanaście sztuk artylerii, w tym 37 mm działa przeciwlotnicze, by powstrzymać ataki wroga. Tej nocy "Das Reich", w tym ostatnie trzy tuziny pojazdów pancernych, po raz ostatni wyjechała z miasta. Wiedeń upadł, a Niemcy przenieśli się teraz na północny zachód, by utrzymać kolejną linię obrony.

Do 15 kwietnia armie radzieckiego III Frontu Ukraińskiego posunęły się jeszcze dalej w głąb Austrii. Całkowicie wyczerpane resztki szóstej SS-Armii Pancernej zostały zmuszone do ucieczki w okolice Wiednia i Linzu. Zaraz za cofającymi się Niemcami znajdowały się elementy 9 Armii Gwardii Sowieckiej i 46 Armii Radzieckiej. 26 Armia i 27 Armia przemieszczały się w kierunku na północ od Grazu tuż za wycofującą się 6 armią. 57 Armia i bułgarska 1 Armia przemieszczały  się w kierunku na południe od Grazu (koło Maribor) tuż za wycofującą się 2 Armią Pancerną. Żadna z tych armii niemieckich nie była w stanie uczynić więcej, niż tymczasowo zatrzymać postępujące siły radzieckie.

Niektóre z najlepszych budynków Wiednia legły w gruzach po bitwie. Nie było wody, elektryczności ani gazu - a bandy ludzi, zarówno cudzoziemców, jak i Austriaków, splądrowali i napadli na bezradnych mieszkańców w przypadku braku policji. Podczas gdy radzieckie siły szturmowe na ogół zachowywały się dobrze, druga fala wojsk radzieckich przybyłych do miasta była źle zdyscyplinowana, grabieże i gwałty  trwały przez kilku tygodniową orgię przemocy, która została porównana do najgorszych aspektów wojny trzydziestoletniej.

Podobnie jak Bittrich, generał von Bünau opuścił Wiedeń, zanim padł, by uniknąć złapania przez Sowietów. Od 16 kwietnia do końca wojny dowodził Generalkommando von Bünau, podporządkowując się Amerykanom w dniu VE. von Bünau był w niewoli do kwietnia 1947 r. Bittrich również poddał się siłom amerykańskim i przez aliantów był przetrzymywany do 1954 r. Fiodor Tolbukhin dowodził południowo-wschodnią grupą wojsk i Zakaukaskim Okręgiem Wojskowym do jego przedwczesnej śmierci w 1949 roku, podobno z powodu problemów z sercem.

Austriacki polityk Karl Renner w kwietniu utworzył w Wiedniu tymczasowy rząd z milczącą aprobatą zwycięskich sił radzieckich i ogłosił secesję Austrii od Trzeciej Rzeszy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz