poniedziałek, 5 lutego 2018

Zdobycie Pomorza 1945

Zdobycie Pomorza 1945

Ofensywa wschodnia na Pomorzu

24 lutego 1945 roku - 4 kwietnia 1945 roku

Po zakończeniu początkowej fazy operacji Prusy Wschodnie przez II Front Białoruski Konstantego Rokossowskiego przeniósł się on do województwa pomorskiego w Prusach Zachodnich. Głównym celem było zaatakowanie sił niemieckich w regionie w celu wyeliminowania możliwości kontrataku, który mógłby zagrozić 1 Białoruskiemu Frontowi Georgii Żukowa, który był w drodze do Berlina, stolicy Niemiec. Niemiecki wywiad wykrył przygotowania do takiego ataku już w dniu 13 lutego 1945 roku a na tej podstawie pułkownik Walter Weiß z niemieckiej 2 Armii poprosił o powrót do Niemiec w obliczu silnego sowieckiego ataku, ale wniosek został odrzucony przez Adolfa Hitlera.



Sowiecka ofensywa rozpoczęła się 24 lutego 1945 roku świeżymi oddziałami 19 Armii Kozłowa, a Niemcy byli w stanie powstrzymać atak. W dniu 26 lutego 3 korpus pancerny gwardii i 3 gwardyjski korpus kawalerii przejął zadanie zaatakowania Niemców (a Kozłow został zwolniony z dowództwa), zdobywając Baldenburg(Biały Bór) i Neustettin(Szczecinek) następnego dnia. 1 marca do ataku na Prusy Zachodnie dołączyło prawe skrzydło Żukowa, grupa 3 Armii Uderzeniowej, 1 Armia Pancerna i 2 Armia Gwardii. Do 2 marca oddziały Weißa zostały całkowicie odcięte. 4 marca radzieckie czołgi dotarły do Morza Bałtyckiego. Wiele niemieckich jednostek było teraz otoczonych w różnych miejscach te, które nie zostały cofnięte w kierunku Gdańska. 6 marca sowiecka 2 armia uderzeniowa zagroziła okrążeniem Marienburga, które zostało ewakuowane dwa dni później. Na wschodzie, Elbing (Elbląg) dostał się pod kontrolą sowiecką 10 lutego, dzień po tym, jak Weiß został zwolniony z zajmowanego stanowiska. Nowy niemiecki dowódca, Dietrich von Saucken, poprowadził niemiecką 2 Armię wycofując się w kierunku Gdańska, podczas gdy siły Żukowa zdziesiątkowały resztki 3 Armii Pancernej w pobliżu dolnej Odry.

Wielu cywili uciekło do nadmorskiego miasta Kolberg(Kołobrzeg), które zostało otoczone 4 marca. Pułkownik Fritz Fullriede dowodził siłami niemieckimi w Kołobrzegu dopiero od 1 marca. Miał pod sobą siły składające się z sił lokalnych i żołnierzy z prawie zniszczonych jednostek takich jak 3 Armia Pancerna, 33 Dywizja Grenadierów Waffen-SS i 15 Dywizja Grenadierów Waffen-SS. Całkowita liczba obrońców wynosiła od 8 000 do 15 000, z około 60 działami artylerii i 18 czołgami. Od strony morza mieli wsparcie z dział okrętów Lützow i Admiral Scheer. Po stronie radzieckiej pierwszą falę ataków przeprowadziły wojska radzieckie (w dużej mierze z 45 Brygady Pancernej i 272 Dywizji Strzeleckiej) oraz drugą fale wojska polskie. (elementy polskiej pierwszej armii, polskiej 6 Dywizji Piechoty, polskiej 3 Dywizji Piechoty i polskiej 4 Dywizji Piechoty). Pierwsza fala ataków na Kołobrzeg rozpoczęła się rankiem 4 marca, a oddziały wkroczyły do miasta o godzinie 08:00, pierwsze oddziały zostały szybko wyparte z miasta. Po czterech dniach impasu zostały wysłane wojska polskie pod dowództwem polskiego generała Stanisława Popławskiego. Pierwszy atak podczas polskiego ataku został odparty przez upartą niemiecką obronę, podczas gdy ludność cywilna i zaopatrzenie zostały ewakuowane drogą morską, podczas gdy niemieckie okręty wojenne zapewniły skuteczną obronę przed sowieckimi czołgami. W dniach od 12 do 14 marca polskie oddziały i rosyjskie czołgi dokonały dużego ataku, ale również zostały zepchnięte z ciężkimi ofiarami po obu stronach. Po pewnych niepowodzeniach 15 marca siły niemieckie wycofały się do portu 16 marca. 17 marca większość wojsk niemieckich i duża liczba cywilów została skutecznie ewakuowana drogą morską do Świnoujścia. Miasto zostało zdobyte przez polskie wojska 18 marca. W czasie walk zniszczono 80% zabudowy miasta Kołobrzeg.

15 marca wojska radzieckie maszerowały w kierunku Gdańska, które było pełne uciekinierów uciekających na zachód. Do 19 marca wojska radzieckie dotarły na wyżyny nad Sopotem, gdy wojska niemieckie zostały zepchnięte do miasta. 22 marca rosyjska 70 armia dotarła do morza i podzieliła niemiecką obronę na dwie części. Gdynia została zdobyta 26 marca, gdy niemieccy obrońcy i cywile zostali ewakuowani na Półwysep Helski. Gdańsk upadł 28 marca, pozostali żołnierze i uchodźcy również zmierzali w stronę Półwyspu Helskiego.

Region Pomorza został uznany za zdobyty na początku kwietnia, choć wojska niemieckie nadal walczyły na Półwyspie Helskim do 10 maja 1945 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz