Wyzwolenie miasta Orzeł |
Przygotowanie do ataku na Orzeł
Od 12 lipca 1943 r. Do 18 sierpnia 1943 rPoczątek radykalnej zmiany w wojnie.
W wyniku działań wojennych zimą 1942-1943 (klęska Niemców pod Stalingradem) spowodowały kardynalne zmiany w charakterze walk na froncie wschodnim. Przejęta strategiczna inicjatywa pozwoliła oddziałom sowieckim na przeniesienie operacji wojskowych z obrony do ofensywy.
W ramach letniej kampanii wojskowej w 1943 roku wojska radzieckie miały wyzwolić terytoria zdobyte przez niemieckie oddziały faszystowskie w pierwszych miesiącach wojny, a więc dobrze ufortyfikowane przez wroga w ciągu dwóch lat i posiadające zaawansowaną sieć zaopatrzeniową.
Przygotowując się do letniej ofensywy (kwiecień-lipiec 1943 r.), armia w trakcie operacji otrzymała znaczną ilość nowoczesnej broni, a formacja dywizji artylerii rakietowej ( "Katiusza" ) została ukończona. Salwa takiego pododdziału wynosiła około 3.500 tysięcy pocisków o łącznej masie ponad 300 ton.
Jako miejsce głównego ataku rozważano dwie opcje: pierwsza - na południe od Kurska w kierunku Charkowa; drugi - na północ od Kurska w kierunku Orła. Druga opcja została wybrana jako główna. Istniało niebezpieczeństwo, że siły frontów woroneskiego i południowo-zachodniego, które nie zostały w pełni odnowione po kampanii zimowej, nie mogłyby pokonać niemieckiego oporu w kierunku Charkowa.
Rozwinięto ofensywę w kierunku Orzeł-Kursk. Stalin nadał tej operacji nazwę wielkiego rosyjskiego dowódcy - 'Kutuzowa'. Planowano uderzyć trzema frontami (Zachodnim, Briańskim i Centralnym), zbliżając się w kierunku Orła, by pokonać niemieckie ugrupowanie i uwolnić miasto Orzeł. Obrona miasta została powierzona niemieckiemu generałowi Modelowi, którego sam Fuhrer nazwał "lwem obronnym". To Walter Model został uratowany z okrążenia przez wojska radzieckie z ugrupowania Rzewskiego.
Pierwszymi, którzy przystąpili do operacji, były wojska frontów Briańskiego i Zachodniego. Nie brały udziału w obronie Łuku Kurskiego i już w czerwcu były w pełni przygotowane do ofensywy. W ich kierunku Front Centralny musiał rozwinąć swoją kontrofensywę. Podczas przygotowań do ofensywy, naturalne przeszkody terenu, zostały wzięte pod uwagę i użyte przez wojska inżynierskie jako początkowe i pośrednie punkty koncentracji wojsk. Pod osłoną tych przeszkód oddziały zatrzymały się i zamarły, przygotowując się do ataku. Tam, gdzie nie mogli znaleźć takich schronów, poruszali się w nocy, tworząc w dzień fałszywe oznaki wzmocnienia obrony, tak aby wróg sądził, że radzieckie wojsko ma się bronić, a nie atakować.
O tym, że trik był sukcesem świadczy wypowiedź generała-pułkownika Keitla, który był członkiem najwyższego dowództwa Niemiec:
" Nie spodziewaliśmy się, że Armia Czerwona jest nie tylko gotowa odeprzeć nasz cios, ale ma również wystarczające rezerwy, aby przejść do potężnej kontrofensywy "
Cztery dni po niemieckim ataku na Kursk, oceniając obecną sytuację, ostateczną decyzję w sprawie daty rozpoczęcia operacji podjęło naczelne dowództwo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz