piątek, 30 kwietnia 2010

Operacja „Wezera”

operacja Weserübung
Operacja „Wezera”

Gdy 3 września 1939 roku Francja i Anglia wypowiedziały Niemcom wojnę, jedynie Polacy przyjęli to z wielką euforią. Niestety, Polska z góry została skazana na klęskę. Politycy zachodni liczyli, że następnym przeciwnikiem Hitlera w wojnie zostanie Rosja Sowiecka. 9 kwietnia 1940 roku Adolf Hitler rozwiał nadzieje zachodu na takie rozwiązanie w dniu tym bowiem Niemcy rozpoczęły ćwiczenia pod kryptonimem „Wezera”. Pod tym kryptonimem kryła się inwazja na Danię i Norwiegię.

Skandynawia pojawiła się po raz pierwszy w planach wojennych Adolfa Hitlera w dniu 10 października 1939 roku. Spotkał się on wówczas z admirałem Krigsmarine, Raederem. Ten pokrótce omówił znaczenie Norwegii dla gospodarki Niemiec. Raeder miał jeszcze w pamięci słabość niemieckiej gospodarki w czasie I wojny światowe. Jedna z jej przyczyn była niemożliwość korzystania z portów leżących między innymi w Skandynawii. Obecnie doszła jeszcze kwestia rudy żelaza.

czwartek, 29 kwietnia 2010

Pancernik Tirpitz


Pancernik Tirpitz

Pancernik „Tirpitz” był bliźniakiem „Bismarcka”, drugim ciężkim pancernikiem tej samej klasy. W rzeczywistości wypełnił po nim lukę, ponieważ wkrótce po wodowaniu i próbach eksploatacyjnych i odbiorczych pancernik „Bismarck” został zatopiony. „Bismarck” został trafiony torpedami w dniu 27 maja 1941 roku i zatonął prawie z całą załogą.
W niemieckiej flocie Kriegsmarine dużo obiecywano sobie po tych wielkich okrętach, ale już podczas początkowej fazy wojny jeden z nich został wyeliminowany. Pozostał drugi, właśnie włączony do służby „Tirpitz”, z sylwetki, rozmiarów, wyporności i uzbrojenia prawie wierna kopia zatopionego pancernika.