czwartek, 3 października 2019

Jan Pawel II choroby


Papież Jan Paweł II choroby


Jan Paweł II w 1992 roku opowiedział swojemu lekarzowi o bólach jakie się pojawiły u niego w postaci ostrego bólu brzucha. Choroba ta w początkowej fazie była ignorowana z powodu delikatnych objawów. Jednak okazała się groźną chorobą, która wymagała interwencji chirurgicznej. Papież początkowo nie chciał się podjąć operacji z powodu zaplanowanej podróży do San Domingo, z okazji pięćsetnej rocznicy ewangelizacji Ameryki.



Sygnałem do przeprowadzenia operacji był atak ostrego bólu brzucha w dniu 12 lipca 1992 roku. Lekarze musieli rozciąć brzuch wzdłuż blizn powstałych po operacji po zamachu na Papieża w 1981 roku. Operowane było jelito grube a operacja trwała cztery godziny. Powodem operacji okazał się guz rakowy był to gruczolak cewkowo-kosmkowy z niewielkim ogniskiem ciężkiej dysplazji w okrężnicy esowatej. Rekonwalescencja była długa dlatego, że lekarze postanowili od razu przy okazji wyciąć woreczek żółciowy z powodu obecności kamieni żółciowych.




Następnym przypadkiem, który zmusił Papieża Jana Pawła II do pobytu w szpitalu było potknięcie, które spowodowało zwichnięcie prawego stawu barkowego w roku 1993 w wyniku tego nastąpiło pęknięcie panewki stawowej. W następnym roku nastąpił o wiele poważniejszy wypadek w postaci upadku, który spowodował złamanie szyjki kości udowej. To spowodowało konieczność wykonania protezy stawu biodrowego co przełożyło się już na stale widoczne problemy z chodzeniem. Według lekarzy były to początki choroby Parkinsona, choroba ta powodowała braki w koordynacji ruchowej co w kolejnych latach coraz bardziej ograniczało możliwości ruchowe papieża.

W czasie Bożego Narodzenia w roku 1995 Papież pokazał się wiernym zamiast w Loży Błogosławieństw w oknie swojego apartamentu. Z powodu silnego bólu i gorączki Jan Paweł II był zmuszony przerwać swoje wystąpienie udzielając tylko błogosławieństwa. Papież nie był w stanie także odprawić Mszy Świętej. Takie ataki powtarzały się kilkukrotnie. Przyczyną tych ataków było zapalenie wyrostka robaczkowego. Operacja została przeprowadzona w październiku 1996 roku.
Papież bardzo cierpiał ale nauczył się żyć z bólem. Po wszczepieniu protezy stawu biodrowego Jan Paweł II był zmuszony już na stałe korzystać z laski. Pojawił się także silny ból prawego kolana były to bóle reumatyczne ale Papież nie zdecydował się na interwencję chirurgiczną. Szczególnie silne bóle występowały w latach 2002 i 2003 spowodowało to, że Papież Jan Paweł II był zmuszony do korzystania z wózka inwalidzkiego. Wyobraźmy sobie człowieka energicznego przyzwyczajonego do górskich wędrówek a teraz musiał korzystać z pomocy innych aby móc się poruszać czy to na wózku czy też na specjalnej platformie. Ale mimo tych cierpień Papież odbył jeszcze dwie trudne pielgrzymki do Lourdes oraz do Loreto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz