niedziela, 29 września 2019

Kardynał Sapieha i konflikt wawelski

Biskup krakowski Adam Sapieha i konflikt wawelski


W roku 1927 biskup Sapieha zawarł umowę z marszałkiem Piłsudskim, że ostatnim pochowanym w kryptach królewskich będzie Juliusz Słowacki. Ale 12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski. Oczywiście władze kraju czyli współpracownicy Marszałka domagali się aby go pochować na Wawelu. Zgodnie z prawem Piłsudski nie mógł być pochowany na Wawelu. Bowiem prawo stanowiło, a było to zgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego, że jedynie osoby będące biskupami, opatami, prałatami, kardynałami lub będące głową państwa mogły być pochowane na Wawelu. Piłsudski bowiem nie należał do żadnej z tych grup.




Był to głośny konflikt szeroko komentowany w ówcześnie wydawanej prasie a zaangażowanymi stronami były władze państwowe i kościelne. Doszło do tego, że biskup został oskarżony o naruszenie kultu Marszałka, żądano aby pozbawić go odznaczeń, polskiego obywatelstwa i wygnać go z kraju. Biskup Sapieha pod wpływem nacisków zgodził się na tymczasowy pochówek Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda. Po dwóch latach biskup Sapieha poprosił o zgodę na przeniesienie trumny z ciałem Marszałka. Trumna miała być przeniesiona do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Ze względu na dużą ilość osób pielgrzymującą do grobu marszałka w tym licznych wycieczek szkolnych ważne było aby krypta dysponowała osobnym wejściem znajdującym się na zewnątrz.



W krypcie św. Leonarda panowała spora wilgoć z tego powodu była wyczuwalna woń rozkładającego się ciała ale władze nie chciały wydać zgody na przeprowadzenie przeniesienia. Z tego też powodu biskup Adam Stefan Sapieha postanowił postawić rząd przed faktem dokonanym przenosząc trumnę ze zwłokami marszałka do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w nocy z 22 na 23 czerwca 1937 roku. Ta decyzja i działanie wywołały prawdziwą burzę zwolennicy Marszałka zaczęli protestować, urządzać demonstrację a nawet żądano aby Państwo przejęło Katedrę. Upatrywano się w tym działaniu osobistej niechęci biskupa do marszałka Piłsudskiego bowiem po zamachu majowym w 1926 roku biskup Sapieha głosił poglądy antysanacyjne. A duży wpływ na decyzję podjętą przez biskupa Sapiehę był fakt, że marszałek Piłsudski dokonał konwersji z katolicyzmu na luteranizm aby mógł poślubić Marię Koplewską w 1899 roku. 

Ostatecznie konflikt zażegnano na posiedzeniu Sejmu w dniu 20 lipca 1937 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz