Kuter pościgowy Batory
W dniu 23-04-1932 roku po niespełna półtora roku budowy w Stoczni Rzecznej w Modlinie zbudowany został kuter pościgowy „Batory", klasyfikowany również jako dozorowiec, pościgowiec, ścigacz Straży Granicznej, kuter patrolowy i celny. Jednostkę tę, powstałą na podstawie projektu pioniera polskiego budownictwa okrętowego inż. Aleksandra Potyrały ukończono 07-05-1932 roku.
Była to bardzo nowoczesna na owe czasy konstrukcja, jednakże doświadczalny charakter zastosowania wielu elementów duraluminiowych (mało odpornych na korozję) kazał się liczyć z pewnym ograniczeniem ich „żywotności". Potrzeba wymiany tych elementów zaistniała niedługo przed pierwszą rocznica wcielenia „Batorego" do służby.
Podczas remontu okręt został częściowo przebudowany. Z chwilą wybuchu wojny „Batory" dotychczas podlegający Inspektoratowi Granicznemu w Gdyni i noszący banderę handlową został podporządkowany Dowódcy Floty. Spełniał pomocniczą rolę w czasie obrony Helu.
Wsławił się przerwaniem blokady półwyspu i dotarciem w nocy z 1 na 2 października 1939 roku pod dowództwem kpt. Jerzego Milisiewicza do neutralnej Szwecji. Internowany tam kuter „Batory" wrócił po wojnie do kraju. W ludowej Marynarce Wojennej pełnił służbę jako jednostka pomocnicza pod nazwą Hel, potem strzegł morskiej granicy pod banderą WOP i ze znakiem taktycznym „KP-1". Po wycofaniu z linii eksploatowany był najpierw przez LPŻ, a następnie przez LOK.
Od 1969 do 1973 roku oczekiwał na kasację w porcie żerańskim. Zasłużoną jednostkę uchroniła od tego decyzja przekształcenia jej w okręt pomnik. Do dziś stoi on na lądzie przy reprezentacyjnym nabrzeżu portu Hel.
Dane taktyczno-techniczne:
wyporność standardowa — 26,5 t (po 1933 r. - 28 t.);
wymiary - 21,2 x 3,6 x 1,1/1,35 m;
uzbrojenie - 2 ckm „Maxim 08" kal. 7,9 mm;
napęd — 2 silniki gaźnikowe 12-cyl. Maybach o mocy po 550 KM,
1 silnik wysokoprężny 6-cyl. Maybach o mocy 175 KM; 3 śruby;
prędkość maksymalna — 24,3 w;
prędkość ekonomiczna — 11 w;
zasięg — 145 Mm przy prędkości maksymalnej, 264 Mm — przy ekonomicznej;
załoga — 10 ludzi.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńdo Piotra
OdpowiedzUsuńW jakich latach miałeś styczność z KaPe