niedziela, 3 lipca 2011

Operacja Halberd

źródło:wikipedia ORP Piorun

Operacja Halberd

W dniu 17 września 1941 roku na Atlantyk wypłynął z ujścia Clyde konwój o kryptonimie WS-11X, liczący dziewięć transportowców z zaopatrzeniem dla Malty. Wysłany po dłuższej przerwie konwój miał silną osłonę, złożoną z zespołu pod dowództwem wiceadmirała Curteisa w składzie : pancernik „Prince of Wales”, 4 lekkie krążowniki i 4 pomocnicze oraz 12 niszczycieli, wśród których znajdowały się także dwa polskie niszczyciele ORP „Garland” oraz ORP „Piorun”.



Po dotarciu do Gibraltaru siły osłony morskiej zostały wzmocnione przez zespół gibraltarski z następującymi okrętami w składzie pancernikami HMS „Rodney” i HMS „Nelson”, krążownikami i niszczycielami pod dowództwem admirała Somerville’a. Do osłony został także włączony lotniskowiec HMS „Ark Royal”. Tak więc przeprowadzenie stosunkowo małego konwoju stało się poważną morską akcją mającą na celu zaopatrzenie oblężonej Malty strategicznie położonej wyspy na Morzu Śródziemnym.

Na Morzu Śródziemnym Włosi próbowali atakować oba zespoły samolotami torpedowymi, ale te, pozbawione wsparcia lotnictwa niemieckiego, działały mało zdecydowanie i zdołały tylko uszkodzić torpedą pancernik „Nelson”. Dowództwo włoskie liczyło na większe sukcesy i poważniejsze osłabianie brytyjskiej floty, szykując do walki z nią dość silny zespół pod dowództwem admirała Iachino, złożony z pancerników „Vittorio Veneto” i „Littorio”, 5 krążowników i 13 niszczycieli.

Ostatecznie zespół włoski wobec słabych wyników lotnictwa torpedowego, nie nawiązał walki z okrętami brytyjskimi. Wieczorem 27 września 1941 roku konwój dotarł do Cieśniny Sycylijskiej, gdzie został zaatakowany przez włoskie kutry torpedowe, które zatopiły jeden transportowiec. 30 września konwój po stracie tylko jednego statku dotarł do Malty, dostarczając obrońcom niezbędne zaopatrzenie.

Tagi: Historia II wojny światowej, polskie niszczyciele, operacja halberd,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz