poniedziałek, 13 listopada 2017

Douglas MacArthur

Douglas MacArthur

Douglas MacArthur (1880-1964) był amerykańskim generałem, który dowodził wojskami na południowo-zachodnim Pacyfikiem podczas II wojny światowej (1939-1945), nadzorował udaną okupację aliancką powojennej Japonii i dowodził siłami ONZ w wojnie koreańskiej (1950-1953). Postać MacArthura, była kontrowersyjna, utalentowana, otwarta i w oczach wielu, egoistyczna. Ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point w 1903 roku i pomógł stworzyć 42 dywizje we Francji podczas I wojny światowej (1914-1918). Następnie pracował jako superintendent West Point, szef sztabu armii i był marszałkiem polnym na Filipinach, gdzie pomagał organizować wojsko. Podczas II wojny światowej, jako słynny dowódca powrócił aby wyzwolić Filipiny w 1944 roku po tym, jak pokonał Japończyków. MacArthur dowodził siłami ONZ podczas wojny koreańskiej ale później poróżnił się z prezydentem Harry Truman na temat polityki wojennej i został usunięty z stanowiska.


WCZESNE LATA DOUGLASA MACARTHURA

Douglas MacArthur urodził się 26 stycznia 1880 roku w Little Rock Barracks w Arkansas . Wczesne dzieciństwo MacArthur spędził na zachodnich posterunkach granicznych, gdzie stacjonował jego ojciec oficer armii Arthur MacArthur (1845-1912). Młodszy MacArthur powiedział później o tym doświadczeniu: "To tutaj nauczyłem się jeździć i strzelać, zanim jeszcze umiałem czytać i pisać - w rzeczywistości, prawie zanim mogłem chodzić i rozmawiać".

W 1903 roku MacArthur ukończył studia w US Military Academy w West Point. Jako młodszy oficer w latach poprzedzających I wojnę światową, stacjonował na Filipinach i w Stanach Zjednoczonych, służył jako pomocnik swojemu ojcu na Dalekim Wschodzie i brał udział w amerykańskiej okupacji Veracruz w Meksyku w 1914 r. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej w 1917 roku MacArthur pomógł utworzyć 42 dywizje we Francji i awansował na generała brygady.

MIĘDZY BITWAMI

W latach 1919-1922 Douglas MacArthur pełnił funkcję superintendenta w West Point i wprowadził szereg reform mających na celu modernizację szkoły. W 1922 roku poślubił socjalistkę Louise Cromwell Brooks (ok. 1890-1965). Dwa razy rozwiedziony w 1929 roku, a w 1937 roku MacArthur poślubił Jean Faircloth (1898-2000), z którą miał jedno dziecko, Arthur MacArthur IV w następnym roku.

W 1930 roku prezydent Herbert Hoover (1874-1964) mianował MacArthura szefem sztabu armii w randze generała. W tej roli MacArthur wysłał oddziały armii by usunęły tzw. Armię bonusową bezrobotnych weteranów z I wojny światowej w Waszyngtonie w 1932. Incydent był katastrofą dla MacArthura i wojska.

W 1935 roku MacArthur, po ukończeniu kadencji jako szef sztabu, otrzymał za zadanie stworzenie sił zbrojnych dla Filipin, które w tym roku stały się współwłasnością Stanów Zjednoczonych (i uzyskały niepodległość w 1946 roku). W 1937 roku MacArthur, po zapoznaniu się z planem powrotu do służby w Stanach Zjednoczonych, zrezygnował z wojska, twierdząc, że jego misja nie została zakończona. Pozostał na Filipinach, gdzie służył jako cywilny doradca prezydenta Manuela Quezona (1878-1944), który mianował go marszałkiem polowym na Filipinach.

II WOJNA ŚWIATOWA

W 1941 roku, gdy ekspansjonistyczna Japonia stwarzała coraz większe zagrożenie, Douglas MacArthur został powołany do czynnej służby i został dowódcą sił armii amerykańskiej na Dalekim Wschodzie. 8 grudnia 1941 roku jego lotnictwo zostało zniszczone w niespodziewanym ataku Japończyków, którzy wkrótce zaatakowali Filipiny. Siły MacArthura wycofały się na półwysep Bataan, gdzie walczyły o przetrwanie. W marcu 1942 roku na polecenie prezydenta Franklina Roosevelta (1882-1945), MacArthur, jego rodzina i członkowie jego personelu ewakuowali się z wyspy Corregidor na statkach PT i uciekli do Australii. Wkrótce potem MacArthur obiecał: "Wrócę." Siły amerykańsko-filipińskie podały się ​​Japonii w maju 1942 roku.

W kwietniu 1942 roku MacArthur został naczelnym dowódcą sił sprzymierzonych na południowo-zachodnim Pacyfiku i otrzymał Medal Honoru za obronę Filipin. Spędził następne dwa i pół roku dowodząc kampanią na wyspach na Pacyfiku, zanim wrócił do wyzwolenia Filipin w październiku 1944 roku. Brodząc na ląd w Leyte, oznajmił: "Wróciłem. Dzięki łasce Wszechmogącego Boga nasze siły znów stoją na filipińskiej ziemi ". W grudniu 1944 roku został awansowany na stopień generała armii i wkrótce otrzymał dowództwo nad wszystkimi siłami armii na Pacyfiku.

2 września 1945 roku MacArthur oficjalnie zaakceptował kapitulację Japonii na pokładzie USS Missouri w Zatoce Tokijskiej. Od 1945 do 1951 roku jako aliancki dowódca japońskiej okupacji, MacArthur nadzorował udaną demobilizację japońskich sił wojskowych, a także odbudowę gospodarki, opracowanie nowej konstytucji i wiele innych reform.

WOJNA KOREAŃSKA

W czerwcu 1950 roku siły komunistyczne z Korei Północnej dokonały inwazji na Koreę Południową rozpoczynając wojnę w Korei. Douglas MacArthur został szefem amerykańskiej koalicji wojsk ONZ. Jesienią jego wojska odepchnęły Koreańczyków z Północy i ostatecznie doprowadziły ich do chińskiej granicy. MacArthur spotkał się z prezydentem Trumanem, który martwił się, że komunistyczny rząd Chińskiej Republiki Ludowej może uznać inwazję za akt wrogi i zainterweniować w konflikcie. Generał zapewnił go, że szanse chińskiej interwencji są niewielkie. Następnie, w listopadzie i grudniu 1950 roku potężna armia chińska wkroczyła do Korei Północnej i rzuciła się przeciwko siłom amerykańskim, spychając amerykańskie wojska z powrotem do Korei Południowej. MacArthur poprosił o pozwolenie na zbombardowanie komunistycznych Chin i wykorzystanie nacjonalistycznych sił chińskich z Tajwanu przeciwko Chińskiej Republice Ludowej. Truman kategorycznie odrzucił te prośby i między dwoma mężczyznami wybuchł publiczny spór.

11 kwietnia 1951 roku Prezydent Truman usunął MacArthura z jego dowództwa za niesubordynację. W przemówieniu do Amerykanów tego samego dnia prezydent stwierdził: "Uważam, że musimy próbować ograniczyć wojnę do Korei z tych ważnych powodów: aby zagwarantować, że cenne życie naszych walczących nie zostanie zmarnowane; aby zobaczyć, że bezpieczeństwo naszego kraju i wolnego świata nie jest niepotrzebnie zagrożone; i aby zapobiec trzeciej wojnie światowej. MacArthur został zwolniony, powiedział," aby nie było żadnych wątpliwości ani nie było zamieszania co do prawdziwego celu i celu naszej polityki ".

Zwolnienie MacArthura wywoływało krótkie zamieszanie wśród amerykańskiej opinii publicznej, ale Truman pozostał wierny utrzymaniu konfliktu w Korei jako "ograniczoną wojnę". Ostatecznie naród amerykański zaczął rozumieć, że polityka i zalecenia MacArthura mogły doprowadzić do znacznego rozszerzonej wojny w Azji.

PÓŹNIEJSZE LATA DOUGLASA MACARTHURA

W kwietniu 1951 roku Douglas MacArthur powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie został powitany jako bohater i uhonorowany paradami w różnych miastach. 19 kwietnia dał dramatyczne, telewizyjne przemówienie przed wspólną sesją Kongresu, w którym skrytykował koreańską politykę Trumana. Generał zakończył cytatem ze starej pieśni armijnej: "Starzy żołnierze nigdy nie umierają; po prostu znikają. "

MacArthur i jego żona zamieszkali w apartamencie w hotelu Waldorf-Astoria w Nowym Jorku . W 1952 roku pojawiły się apele, aby MacArthur kandydował na prezydenta jako republikanin jednak partia ostatecznie wybrała Dwighta Eisenhowera (1890-1969), który wygrał wybory powszechne. W tym samym roku MacArthur został prezesem Remington Rand, producenta sprzętu elektrycznego i maszyn biznesowych.


MacArthur zmarł w wieku 84 lat w dniu 5 kwietnia 1964 roku w szpitalu Waltera Reeda w Waszyngtonie. Został pochowany w MacArthur Memorial w Norfolk w Wirginii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz