środa, 15 listopada 2017

Bitwa o Iwo Jimę

źródło:wikipedia

Bitwa o Iwo Jimę

Amerykańska inwazja na Iwo Jimę w czasie II wojny światowej wynikała z potrzeby posiadania bazy w pobliżu japońskiego wybrzeża. Po opracowaniu przygotowywanego bombardowania powietrznego i morskiego, trzy amerykańskie dywizje morskie wylądowały na wyspie w lutym 1945 roku. Iwo Jima była broniona przez około 23 000 japońskich żołnierzy armii i floty, którzy walczyli w rozbudowanej sieci jaskiń, ziemianek, tuneli i podziemnych instalacji. Pomimo trudnych warunków, marines pokonali siły broniące się po miesiącu walk, a bitwa zyskała miejsce w amerykańskiej tradycji, wraz z publikacją fotografii pokazującej flagę USA zatkniętą na szczycie wzgórza Suribachi.


Amerykańska inwazja na Iwo Jimie, kluczową wyspę w łańcuchu Bonin około 925 kilometrów od japońskiego wybrzeża, została wybrana z powodu braku miejsca, w którym bombowce B-29 uszkodzone nad Japonią mogłyby wylądować bez powrotu aż do Marian, i dla bazy dla eskortujących myśliwców, które pomogłyby w kampanii bombardującej. Iwo Jima była broniona przez około 23 000 japońskich żołnierzy z oddziałów armii i marynarki wojennej, i została zaatakowany przez trzy dywizje piechoty morskiej po dokładnym przygotowaniu rozpoczęto od bombardowania z powietrza i morza.

Bitwa była naznaczona zmianami w japońskiej taktyce obronnej - żołnierze nie bronili się już na linii plaży, ale raczej koncentrowali się w głębi lądu w konsekwencji marines doświadczyli początkowego sukcesu, ale potem ugrzęźli w kosztownej wojennej walce. Japończycy walczyli w rozbudowanej sieci jaskiń, ziemianek, tuneli i podziemnych instalacji, które trudno było znaleźć i zniszczyć. Z wyjątkiem 1083 więźniów (z których dwóch nie poddało się do 1951 r.) cały garnizon został zniszczony. Straty amerykańskie obejmowały 5900 zabitych i 17 400 rannych.

tagi: bitwa o Iwo Jime, walki na dalekim wschodzie, walki o iwo jime

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz