środa, 15 listopada 2017

Oblężenie Leningradu

źródło: wikipedia

Oblężenie Leningradu

Po inwazji hitlerowców na Związek Radziecki latem 1941 roku niemiecka armia otoczyła miasto Leningrad i w przedłużającym się ataku rozpoczęło się długotrwałe oblężenie we wrześniu. W kolejnych miesiącach miasto starało się utworzyć linie zaopatrzeniowe z resztą kraju i ewakuować swoich obywateli, często korzystając z niebezpiecznej "lodowo-wodnej drogi" przez jezioro Ładoga. Pierwszy korytarz lądowy powstał dopiero w styczniu 1943 roku a Armia Czerwona w końcu zdołała zlikwidować oblężenie w następnym roku. W sumie oblężenie trwało prawie 900 dni i spowodowało śmierć ponad 1 miliona cywilów.


Niemieckie i fińskie siły obległy miasto imienia Lenina po ich spektakularnym szybkim ataku podczas operacji Barbarossa. Po gwałtownym ataku w lecie 1941 roku siły Grupy Armii Północ walczyły z upartym sowieckim oporem o izolację i przejęcie miasta przed nadejściem zimy. Podczas ciężkich walk w sierpniu siły niemieckie dotarły na przedmieścia miasta i na brzeg jeziora Ładoga, odcinając radzieckie linie komunikacje naziemne z miastem. W listopadzie siły radzieckie odpierały nową niemiecką ofensywę i trzymały się kurczowo słabych linii zaopatrzenia po zamarzniętych wodach jeziora Ładoga.


Następnie niemiecka i radziecka uwaga strategiczna przeniosła się na inne, bardziej krytyczne sektory Frontu Wschodniego, a Leningrad - jego siły broniące i jego liczna ludność cywilna - przetrwała 880-dniowe oblężenie o niezrównanej surowości i trudności. Pomimo rozpaczliwego korzystania z "lodowo-wodnej drogi" przez jezioro Ładoga, aby uzupełnić zaopatrzenie dla swoich trzech milionów okrążonych żołnierzy i cywilów oraz ewakuować milion cywilów, podczas oblężenia zginęło ponad milion cywilów. Kolejne 300 000 radzieckich żołnierzy zginęło broniąc miasta lub próbując przebić oblężenie. W styczniu 1943 roku siły radzieckie otworzyły wąski korytarz lądowy do miasta, przez który znów płynęły ważne racje żywnościowe. Dopiero w styczniu 1944 roku sukcesy Armii Czerwonej w innych frontowych sektorach umożliwiły Sowietom zlikwidowanie oblężenia. W tym czasie oblegające siły niemieckie były tak słabe, że sowieckie ataki wyparły ich z miasta i ziemi radzieckiej. 



Tagi: Front wschodni, Oblężenie Leningradu, Historia Rosji, II Wojna Światowa,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz