środa, 15 listopada 2017

Bitwa o Guadalcanal

źródło:wikipedia, lotnisko na guadalcanal

Bitwa o Guadalcanal

Bitwa o Guadalcanal w czasie II wojny światowej była pierwszą dużą ofensywą i zdecydowanym zwycięstwem aliantów w teatrze działań na Pacyfiku. Na oddziały japońskie stacjonujące w tej części Wysp Salomona, amerykańscy marines przeprowadzili niespodziewany atak w sierpniu 1942 roku. I przejęli kontrolę nad bazą lotniczą w budowie. Wzmocnienia zostały wysłane na wyspę, gdy rozegrała się seria bitew lądowych i morskich, a obie strony poniosły ciężkie straty dla swoich kontyngentów wojennych. Japończycy ponieśli jednak znacznie więcej ofiar, co zmusiło ich do wycofania się z Guadalcanal do lutego 1943 roku.


Kiedy wojska japońskie przybyły na Guadalcanal w dniu 8 czerwca 1942 roku, aby zbudować bazę lotniczą, a następnie amerykańskie marines wylądowały dwa miesiące później, aby ją odbić, niewiele osób spoza Południowego Pacyfiku kiedykolwiek słyszało o tej małej wyspie pokrytą dżunglą na Wyspach Salomona. Jednak sześciomiesięczna kampania Guadalcanal okazała się punktem zwrotnym w wojnie na Pacyfiku.

Strategicznie położenie bazy lotniczej Guadalcanal było ważne dla kontroli morskich linii komunikacyjnych między Stanami Zjednoczonymi a Australią. Operacyjnie bitwa pod Guadalcanal była godna uwagi ze względu na wzajemne powiązania złożonej serii walk na lądzie, morzu i powietrzu. Taktycznie wyróżniała się rezolucja i zaradność amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej, których nieustępliwa obrona bazy lotniczej nazwanej Henderson Field umożliwiła Amerykanom zdobycie przewagi powietrznej.


Pod koniec bitwy w dniu 9 lutego 1943 roku Japończycy stracili dwie trzecie z 3100 żołnierzy armii wysłanych na wyspę, podczas gdy US Marines i armia amerykańska straciły mniej niż 2000 żołnierzy z około 60 000 żołnierzy. Straty okrętów po obu stronach były ciężkie. Ale zdecydowanie największą stratą dla Japończyków było zdziesiątkowanie ich elitarnej grupy marynarki wojennej. Japonia po Guadalcanal nie miała już realnej nadziei na powstrzymanie kontrofensywy coraz potężniejszych Stanów Zjednoczonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz