poniedziałek, 13 listopada 2017

Bernard Law Montgomery

Bernard Law Montgomery

Brytyjski marszałek polny Bernard Law Montgomery (1887-1976) był jednym z najbardziej znanych dowódców wojskowych II wojny światowej. Oddelegowany do objęcia dowództwa ósmej armii zdobył rozgłos dzięki swojej roli w pierwszym dużym zwycięstwie aliantów w El Alamein w Egipcie w 1942 roku. Montgomery został dowódcą sił anglo-amerykańskich pod dowództwem Dwighta D. Eisenhowera a jego naleganie by siły inwazyjne wzrosły z trzech do ośmiu dywizji były kluczowe dla sukcesu aliantów w dniu D-Day w 1944 roku. Po wojnie Montgomery był szefem Imperialnego Sztabu Generalnego, a później zastępcą Eisenhowera w NATO.


Montgomery urodził się w Londynie 17 listopada 1887 roku. Był czwartym z dziewięciorga dzieci w skromnej irlandzkiej rodzinie anglikańskiego pastora, jego wczesne życie naznaczone było przez dominującą matkę. Dwa lata później jego ojciec został biskupem Tasmanii, Montgomery przeniósł się do Australii, gdzie chłopiec spędził następne dwanaście lat swojego życia. To było nieszczęśliwe dzieciństwo, z własnego powodu, z powodu "zderzenia woli" między sobą a matką. Jego ojciec, którego uważał za "świętego na tej ziemi", miał nadzieję, że Bernard zostanie duchownym, ale w bardzo młodym wieku chłopiec utwierdził się w żołnierskiej karierze.

Rodzina powróciła do Londynu pod koniec 1901 roku a Bernard został wysłany do szkoły St. Paul's School. Celował w sporcie, stając się kapitanem drużyny rugby, ale nie w swoich studiach. Udało mu się jednak wstąpić do Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst, którą ukończył w 1908 roku, jako trzydziesty szósty w swojej klasie. Jego pierwsze pięć lat spędzonych w armii spędził w Indiach, na pograniczu północno-zachodnim i w Bombaju.

W październiku 1914 roku w pierwszej bitwie pod Ypres, Montgomery, jako młody porucznik, został postrzelony w płuco i mało co nie umarł. Otrzymał Order za Wybitną Służbę (niezwykle wysokie wyróżnienie dla młodszego oficera). Jego rana doprowadziła do niechęci do palenia - jednej z pierwszych przyczyn tarcia z naczelnym dowódcą II wojny światowej, generałem "Ike" Eisenhowerem, był także surowym abstynentem. Ogromne straty w Wielkiej Brytanii w latach 1914-1918 pomogły wyjaśnić ostrożność Montgomery'ego jako dowódcy dwadzieścia pięć lat później. (To później sprawiło, że George S. Patton, który go nienawidził, ten cholerny Monty powiedział o nim jako "zmęczony mały pierdziel".)

W okresie międzywojennym Monty wyróżniał się swoim profesjonalizmem. Jego bezkompromisowe poglądy miały wpłynąć na jego awans. W 1927 roku w wieku trzydziestu dziewięciu lat, poślubił wdowę, Betty Carver, która zmarła tragicznie z powodu rzadkiej infekcji krwi w 1937 roku. Pozostawiając go, by sam się troszczył o dziewięcioletniego sona. Monty nigdy nie ożenił się ponownie, rzucając się jeszcze ostrzej w przygotowania do nowej wojny z Niemcami.

W 1938 roku Montgomery, obecnie generał major, został wysłany do Palestyny, by stłumić bunt arabski. Kilka dni przed ogłoszeniem wojny w Niemczech przejął dowództwo nad Trzecia Dywizją w Anglii. W 1940 roku nadal dowodził Trzecią Dywizją, jedną z brytyjskich formacji elitarnych, ewakuowanej z Dunkierki . Następne dwa lata spędził na przebudowie brytyjskiej armii, w południowej Anglii. Kiedy został powołany, by dowodzić pokonaną ósmą armią w Egipcie w sierpniu 1942 roku, był tylko drugim wyborem Winstona Churchilla pierwszy generał wyznaczony jako dowódca armii w Egipcie zginął w katastrofie lotnicznej. El Alamein, w październiku 1942 to pierwsze wielkie zwycięstwo lądowe, które wygrali alianci przeciwko Adolfowi Hitlerowi, uczyniło go bohaterem zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak, mając na sobie słynny czarny beret z nietypowymi odznakami w kształcie podwójnych czapek, wykorzystał popularność, by zainspirować swoich ludzi, jak być może żaden inny dowódca II wojny światowej.

Jego naleganie, by początkowe siły inwazji wzrosły z trzech do ośmiu dywizji, z których trzy były powietrzno-desantowe, było historycznym wkładem. Istotny był sukces w dniu D-Day w 1944 roku - podobnie jak jego rola dowódcy sił anglo-amerykańskich pod dowództwem Eisenhowera jako najwyższego dowódcy alianckiego. Ale niepowodzenie w zdobywaniu Caen w pierwszych dniach pogorszyło jego reputację w oczach USA. Rashly nalegał, że wszystko idzie "zgodnie z planem"; jednak była to jego podstawowa strategia polegająca na osłabieniu Niemców po lewej stronie (brytyjskiej) linii, podczas gdy siły amerykańskie Bradleya wylądowały na zachodzie, co doprowadziło do zwycięstwa w Normandii.

Stosunki z Ike, wyjątkowo dobre do D-Day, pogorszyły się we wrześniu 1944 roku, po przejęciu przez Eisenhowera ogólnego dowództwa strategicznego. Odważny, ale katastrofalny w skutkach, powietrzny desant pod Arnhem, jedyna bitwa, w jakiej Monty kiedykolwiek przegrał, jeszcze bardziej nadwerężył jego reputację. Z kolei był nietaktownie krytyczny wobec amerykańskiego odwrotu w Ardenach w grudniu 1944 roku.


Po 1945 roku Montgomery został szefem Imperialnego Sztabu Generalnego - najważniejszego brytyjskiego dowództwa wojskowego, a później został zastępcą Eisenhowera w NATO. Przepaść między nimi poszerzyła się nieodwracalnie w późniejszych latach, gdy oboje pozwolili sobie na wzajemne oskarżenia o strategię wojenną w ich gorzkiej "Bitwie o wspomnienia".

tagi: Bernard Law Montgomery, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz