piątek, 1 grudnia 2017

Philippe Pétain

Philippe Pétain

źródło: wikipedia
Petain był narodowym bohaterem we Francji za udział w obronie Verdun podczas pierwszej wojny światowej, ale później został zdyskredytowany i skazany na śmierć jako szef francuskiego kolaboracyjnego rządu w Vichy w czasie II wojny światowej.

Henri Philippe Pétain urodził się 24 kwietnia 1856 roku w rodzinie rolniczej z północnej Francji. Wstąpił do armii francuskiej w 1876 roku.

Po udziale w wielu działaniach pierwszej wojny światowej, w 1916 roku Pétain otrzymał rozkaz zatrzymania masowego niemieckiego ataku na miasto Verdun. Zreorganizował linie obronne i systemy transportowe i był w stanie zainspirować swoich żołnierzy, zamieniając sytuację bez wyjścia w udaną obronę.
Stał się popularnym bohaterem i zastąpił generała Roberta Nivelle na stanowisku głównodowodzącego armii francuskiej. Pétain następnie z powodzeniem ponownie ustanowił dyscyplinę po serii buntów, wyjaśniając swoje intencje żołnierzom osobiście i poprawiając ich warunki życia. W listopadzie 1918 roku został marszałkiem Francji.

W 1934 roku Pétain został mianowany ministrem wojny, a następnie sekretarzem stanu w następnym roku. W 1939 został mianowany ambasadorem Francji w Hiszpanii. W maju 1940 roku gdy Francja została zaatakowana przez Niemcy, Pétain został mianowany wicepremierem. W czerwcu poprosił o zawieszenie broni, po którym został mianowany szefem państwa, ciesząc się niemal absolutnymi rządami. Zawieszenie broni dało Niemcom kontrolę nad północną i zachodnią częścią Francji, w tym także Paryżem, pozostawiając resztę jako odrębny reżim Pétaina, ze stolicą w Vichy. Oficjalnie neutralny, w praktyce reżim ściśle współpracował z Niemcami i wprowadził własne ustawodawstwo antysemickie.

W grudniu 1940 roku Pétain odwołał swojego wicepremiera Pierre'a Lavala za politykę ścisłej współpracy francusko-niemieckiej. Ale następcy Lavala byli nie do przyjęcia dla Niemców, i Laval został przywrócony. W listopadzie 1942 roku w odpowiedzi na lądowanie sprzymierzonych w Afryce Północnej, Niemcy wkroczyli do niezajętej strefy Francji. Vichy Francja pozostała nominalnie, ale Pétain stał się jedynie figurantem. Latem 1944 roku, po  lądowaniach sprzymierzonych we Francji, Pétain został zabrany do Niemiec. Wrócił do Francji po wyzwoleniu, został postawiony przed sądem i skazany na śmierć. Wyrok natychmiast zamieniono w dożywotnią izolację przez generała Charlesa de Gaulle'a. Pétain został uwięziony w Île d'Yeu u wybrzeży Atlantyku, gdzie zmarł 23 lipca 1951 roku.

Tagi: państwo vichy, 2 wojna światowa wojna we francji 1940, Philippe Pétain,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz