niedziela, 24 grudnia 2017

François Darlan

François Darlan

Jean-François Darlan urodził się w Nérac w Lot-et-Garonne w dniu 7 sierpnia 1881 roku. Ukończył École Navale w 1902 roku i dowodził baterią artylerii morskiej podczas pierwszej wojny światowej. W 1929 został admirałem i został szefem sztabu w 1936 roku. W 1939 roku awansował na stopień admirała floty i dowodził całą francuską flotą.



Kiedy Paryż padł w czerwcu 1940 roku, Darlan wyraził poparcie dla zawieszenia broni przez premiera Philippe'a Pétaina z Niemcami. Służył w rządzie Petaina w Vichy jako minister marynarki wojennej. W 1941 roku krótko zajmował kilka stanowisk politycznych. Pomimo lojalności wobec Pétaina, głowy państwa, która w rzeczywistości pod wieloma względami była marionetką Berlina, Admirał Darlan odmówił wydania francuskiej marynarki pod niemiecką kontrolę. 7 listopada 1942 roku odwiedził swojego chorego syna w Algierze i następnego dnia spotkał się z przedstawicielami aliantów. Siły pod dowództwem Darlana walczyły z alianckimi próbami zdobycia podstaw w Afryce Północnej do 10 listopada, kiedy Darlan oficjalnie nakazał przerwanie ognia.

Po raz drugi zastanawiał się nad swoim odejściem, zwłaszcza po tym, jak Pétain został odwołany, ale w pełni zdecydował się na spotkanie z amerykańskim generałem Dwightem Eisenhowerem i po otrzymaniu wiadomości o niemieckich żołnierzach wkraczających do państwa Vichy (naruszających francusko-niemiecki traktat z 1940 roku). W pełni podjął decyzję o przejściu na stronę aliantów. Eisenhower utrzymał Darlana na stanowisku Wysokiego Komisarza Francuskiej Afryki Północnej. Rozkazał zaopiekować się francuską flotą w Tulonie, aby zapobiec wykorzystywaniu jej przez Niemców.

W dniu 24 grudnia 1942 roku admirał Darlan został zamordowany przez 20-letniego Ferdynanda Bonniera de La Chapelle. Zmarł po ranach postrzałowych kilka godzin później. Zabójca został stracony dwa dni później. Jego następcą został generał Henri Giraud.

tagi: państwo vichy, francuska flota, II wojna światowa,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz