Operacja desantowa „Accolade”
Na początku 1943 premier Winston Churchill polecił brytyjskim dowódcom przygotować dużą operację desantową pod kryptonimem „Accolade”. Jej celem miały być greckie wyspy okupowane przez Włochy Rodos i Karpathos. Brytyjscy sztabowcy uznali, że dotarcie na włoskie wyspy będzie łatwiejsze niż na obsadzoną przez Niemców Kretę. W desancie miały wziąć udział trzy dywizje piechoty i brygada pancerna oraz jednostki wsparcia.Największym problemem był 10 Korpus Lotniczy Luftwaffe, który miał bazy w pobliżu rejonu operacji. Tymczasem najbliższe alianckie lotniska znajdowały się na Cyprze. Ostatecznie zdecydowano się na lądowanie na Sycylii, gdzie łatwiej było zapewnić desantowanym wojskom wsparcie lotnictwa bazującego w Afryce Północnej i Malcie.
Nie bez znaczenia był też sceptycyzm, czy wręcz niechęć Amerykanów do działań w rejonie Morza Egejskiego. Uważali oni, że Brytyjczycy promują je ze względu na własne powojenne korzyści polityczne. Wysuwali też argument, że należy skoncentrować się na Półwyspie Apenińskim, by wyeliminować z wojny Włochy.
Amerykanie ostrzegli Brytyjczyków, że jeśli zdecydują się na jakąś akcję na wschodzie Morza Śródziemnego, to nie mają co liczyć na ich wsparcie. Niemniej jednak Churchill nie chciał zrezygnować z uderzenia na Bałkany. W sierpniu 1943 roku polecił przygotować mniejszą operację desantową. W jej ramach indyjska 8 Dywizja Piechoty miała wylądować na Rodos. W październiku 1943 roku zaniechano jednak tego planu.
Nie bez wpływu była szybka kontrakcja Niemców, którzy opanowali większość greckich wysp, a także to, że Amerykanie znowu odmówili pomocy. Brytyjczycy zwrócili do nich o myśliwce dalekiego zasięgu.
Tagi: 2 wojna światowa na bałkanach, 2 wojna światowa, operacja accolade,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz