Sportowcy Floty Czarnomorskiej
16 batalion piechoty morskiej, utworzony został ze znanych przed wojną sportowców marynarzy Floty Czarnomorskiej, słynnych mistrzów: floty, sił wojenno-morskich, sił zbrojnych Związku Radzieckiego. Dowódcą tego legendarnego batalionu był major Dymitr Kraśników, były inspektor przygotowania fizycznego marynarzy Floty Czarnomorskiej.Z imieniem tego człowieka wiąże się tworzenie w latach przedwojennych sportu na statkach i w radzieckich pododdziałach. Jeszcze w roku 1938 marynarze Floty Czarnomorskiej zameldowali komisarzowi ludowemu obrony marszałkowi ZSRR K. Woroszyłowowi, że wszyscy członkowie floty zdobyli sprawności przewidziane przez Wszechzwiązkowy kompleks kultury fizycznej „Gotów do pracy i obrony ZSRR". W tych latach szkolił się m.in. rekordzista świata w pływaniu, zasłużony mistrz sportu Iwan Malcew, mistrz ZSRR w wieloboju wojskowym - Borys Mielnik i wielu innych znanych sportowców.
Od pierwszych dni wojny Dymitr Kraśników został mianowany na stanowisko kierownika zwiadu 7 brygady piechoty morskiej. Tutaj zdobył swoje pierwsze odznaczenie bojowe order „Czerwonego Sztandaru". Już w tych dniach wraz z nim walczyło wielu znanych sportowców marynarki wojennej, prezentując swoje męstwo i odwagę. Tak więc mistrzowie sportu zapaśnicy Danił Odincow i Jurij Parszyn weszli w skład ofiarnej piątki, która pod dowództwem oficera politycznego Falczenkowa 7 listopada 1941 roku swoimi ciałami, obwiązanymi granatami, zagrodziła drogę wrogim czołgom.
Za swój czyn żołnierze otrzymali pośmiertnie tytuły Bohaterów ZSRR. 16 razy w ciągu jednego dnia podrywał żołnierzy do bezpośredniego szturmu mistrz sportu sierżant Borys Mielnik. Takich przykładów było bardzo wiele. Podając te przykłady Dymitr Kraśników w sierpniu 1942 roku pisze do Rady Wojskowej: „Proszę połączyć sportowców Floty Czarnomorskiej w jeden pododdział wojskowy. Sportowcy wspaniale zaprezentowali się w bojach pod Odessą, Sewastopolem, Kerczem, Teodozją, na Tamaniu. Zebrani w jedną całość tworzyć będą oni ogromną siłę bojową, zdolną do wykonania każdego rozkazu, każdego zadania".
Prośba ta została spełniona. Pod koniec lata 1942 roku utworzono 16 batalion piechoty morskiej, który marynarze nazwali krótko; „reprezentacją floty". W skład batalionu weszli m.in. mistrzowie sportu, sztangista - Aleksander Iszczenko, zapaśnik - Iwan Sajenko, pływak - Fiodor Krasin, lekkoatleci - Iwan Czikow, Włodzimierz Gajkobiełan, bokserzy - Mikołaj Bołdin i Wasilij Rudakow, strzelcy - Dymitr Ruczkin, Aleksiej Płachotnyj, żeglarze - Borys Kowalew, Michaił Szapiro, Konstanty Samochin.
Bezpośrednio po utworzeniu „reprezentacja" od razu przystąpiła do walki. Wkrótce major Kraśnikow otrzymał telefonogram od Dowódcy Floty Czarnomorskiej - F. Oktiabrskiego „Jestem dumny, ze wspaniałych cech batalionu sportowców-marynarzy Floty Czarnomorskiej. Życzę dalszych sukcesów w obronie Ojczyzny". Kiedy wypędzono Niemców z jednego z umocnionych rejonów, znaleziono tajny rozkaz dowódcy niemieckiej grupy szturmowej pułkownika Schtumpfa: „Uważam za konieczne uprzedzić, że na naszym kierunku działa szczególnie niebezpieczny pododdział, składając/ się w całości ze sportowców, wspaniale wyszkolonych, fanatycznie oddanych Rosjanom. Pododdział nosi nazwę „Szkwał".
Tak pisano o batalionie Dymitra Krasnikowa. „Szkwał" - to był kryptonim radiowy i telefoniczny batalionu. Właśnie jak „szkwał" napadali marynarze-sportowcy na wroga, działając śmiało, zdecydowanie, nieustępliwie i ofiarnie.
Jak ułożyły się losy ludzi, którzy tworzyli ten legendarny batalion? Jego dowódca, zasłużony mistrz sportu ZSRR - Dymitr Kraśnikow, ukończył wojnę w stopniu pułkownika, dowódcy odznaczonej Orderem Czerwonego Sztandaru 83 brygady piechoty morskiej, w skład której wchodził 16 batalion. Po demobilizacji wybrany został na przewodniczącego Federacji Sztangistów ZSRR.
Z jego nazwiskiem wiążą się pierwsze olimpijskie sukcesy radzieckich „siłaczy". W roku 1953 w Sztokholmie ekipa, którą kierował zdobyła tytuł mistrza świata i Europy i powtórzyła potem ten sukces w Wiedniu i Monachium. I oto po powrocie z Monachium, w październiku 1955 roku, dosłownie o kilka metrów przed własnym domem, Kraśnikow umiera na atak serca.
Wielu żołnierzy, wchodzących w skład legendarnego 16 batalionu, po zwycięstwie, poświęciło się nauczaniu kultury fizycznej. Wielu byłych żołnierzy „reprezentacji" poświęciło swoje dalsze życie nauczaniu wychowania fizycznego młodzieży. Mistrzowie sportu Aleksander Iszczenko, Wasilij Rudakow, Aleksiej Pachotnyj, Borys Kowalew zostali trenerami. Mistrz sportu Wasilij Koczetow został doktorem nauk pedagogicznych, wykładowcą Kijowskiego Państwowego Instytutu Kultury Fizycznej, mistrz sportu Fiodor Krasin przez wiele lat był dyrektorem Centralnego Stadionu w Sewastopolu, Mikołaj Kurylew, Andrzej Wołoszyn, Borys Mielnik pracowali we Flocie, zajmując się przygotowaniem fizycznym marynarzy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz