wtorek, 5 kwietnia 2011

Czołg IS-2


Czołg IS-2

Czołgi tego typu zostały wprowadzone do uzbrojenia Armii Czerwonej w 1943 roku. Był wykorzystywany do walki, z ciężkimi czołgami i działami pancernymi przeciwnika oraz do niszczenia silnie umocnionych punktów oporu.

Czołg IS-2 był czołgiem ciężkim o klasycznym układzie konstrukcyjnym kadłuba. Przednią część zajmował przedział kierowania z centralnie umieszczonym stanowiskiem mechanika kierowcy, środkową część kadłuba stanowił przedział bojowy, nad którym umieszczona była wieża, a tył kadłuba to przedział napędowy z silnikiem i układem przeniesienia napędu.Pancerz czołgu wykonany był metodą kombinowaną: kadłub spawany z walcowanych płyt pancernych i wykonywanego metodą odlewania przodu. Wieża spawana była z elementów odlewanych i płyt walcowanych. Napęd czołgu stanowił widlasty, 12-cylindrowy silnik o zapłonie samoczynnym, chłodzony cieczą i rozwijający moc 520 KM przy 2000 obr./min. Przekazywał on moment obrotowy za pośrednictwem suchego, ciernego sprzęgła wielotarczowego do mechanicznej skrzyni biegów z reduktorem, która umożliwiała realizację 8 przełożeń do jazdy w przód i 2 do jazdy w tył. Ze skrzyni biegów napęd przekazywany był do dwustopniowych planetarnych mechanizmów skrętu a następnie za pośrednictwem planetarnych dwustopniowych przekładni bocznych do kół napędowych.

Pojemność zasadniczych (wewnętrznych) zbiorników paliwa wynosiła 520 litrów, a dodatkowych zewnętrznych 300 litrów, co w sumie pozwalało na pokonanie 240 km po drodze lub 170 km w terenie. Podwozie czołgu stanowiło 6 par podwójnych, stalowych, odlewanych kół nośnych zawieszonych niezależnie na wałkach skrętnych. Koła napędowe znajdowały się z tyłu, a napinające, o konstrukcji tarcz identycznej z kołami nośnymi, z przodu. Gąsienice miały szerokość 650 mm i podziałkę ogniw 162 mm. Jedną taśmę stanowiło 86 jednogrzebieniowych ogniw jedno sworzniowych.

Uzbrojenie czołgu stanowiła 122 mm armata wz.1943 (D-25T) o kącie ostrzału w płaszczyźnie poziomej 360 i pionowej od -3 do +20. Napęd wieży był elektryczny i ręczny. Uzbrojenie pomocnicze stanowiły 3 karabiny maszynowe DT ka1.7,62 mm (jeden nieruchomy, umieszczony w kadłubie i strzelający do przodu tzw. kierunkowy, jeden sprzężony z armatą i jeden w tylnej ścianie wieży obsługiwany przez dowódcę. Dodatkowo na specjalnej obrotnicy w wieżyczce dowódcy zamontowany był przeciwlotniczy wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzK ka1.12,7 mm. Amunicję do armaty stanowiło 28 nabojów (odłamkowych i przeciwpancernych). Naboje były rozdzielnego ładowania (pocisk i ładunek ładowane oddzielnie), co powodowało, że szybkostrzelność praktyczna z armaty była niewielka i wynosiła 23 strz./min.

Pierwsza partia czołgów była oznaczona jako IS-122 i została wyprodukowana w grudniu 1943 roku w ilości 35 sztuk. Seryjną produkcję podjęto w styczniu 1944 i wyprodukowano także 35 sztuk. Data zakończenia produkcji czołgów to grudzień 1945 roku. W sumie wyprodukowano 4392 sztuk tych czołgów. Produkowano je w Czelabińsku w zakładach Kirowskich.

W obronie czołgi IS zajmowały stanowisko w drugiej linii jako nieruchome punkty ogniowe. Używano ich także jako odwodów na zagrożonych odcinkach, na których dokonały przełamania wojska nieprzyjaciela.

Pierwszą jednostką pancerną, ludowego Wojska Polskiego wyposażoną w te, czołgi był 4 samodzielny pułk czołgów ciężkich, który uczestniczył w walkach  o przełamanie  Wału   Pomorskiego.   Podczas   operacji berlińskiej 4 samodzielny pułk czołgów ciężkich został przydzielony do wsparcia 3 dywizji piechoty.

Ludowe Wojsko Polskie otrzymało 71 sztuk czołgów IS-2 w okresie od października 1944 do kwietnia 1945. 21 sztuk zwrócono Rosjanom. Były podstawowym wyposażeniem 4 i 5 pułku czołgów cieżki w każdym było po 21 czołgów IS-2. Po wojnie według stanu z lipca 1945 LWP miało jeszcze 26 sztuk tych czołgów a reszta uległa zniszczeniu.
Dane tak tyczno-techniczne :
masa — 46 ton; załoga — 4 osoby;
wymiary — długość całkowita 990 cm. długość kadłuba 677 cm, szerokość 307 cm, wysokość 273 cm;
uzbrojenie - armata 122 mm, wielko kalibrowy karabin maszynowy 12,7 mm DSzk, 3 karabiny maszynowe 7.62 mm DT lub DTM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz